Proč rumunská vína?

Když se řekne Rumunsko, většinu lidí napadnou především divoké hory, největší evropské lesy a zřejmě i hrabě Drákula, kterého britský romanopisec Bram Stoker situoval do oblasti Sedmihradska, která dnes patří Rumunsku. Málokdo si již tuto rozmanitou zemi ležící na jihovýchodě Evropy představí jako jednoho z nejvýznamnějších producentů vína v Evropě s tradicí výroby vína až do doby starověkého Řecka.

Co dělá rumunská vína specifická?

Kromě toho, že Rumunsko produkuje téměř všechny světově známé odrůdy, tak zde můžeme najít i mnoho vín z původních rumunských odrůd - Feteasca Neagra, Feteasca Regala, Francusa či Tamioasa jsou staré rumunské odrůdy, které zaujmou svojí neotřelou chutí i barvou. Dalším zajímavým faktem je, že rumunské vinice, na rozdíl od těch v západní části Evropy, nemusely být zlikvidovány a znovu vysazeny po epidemii révokazu v 19. století.

Rumunsko je také jednou z nejstarších vinařských zemí na světě s vinařstvím, jež začalo před více než 6 000 lety.

V Rumunsku se víno pěstuje ve všech oblastech – Sedmihradsku, Banátu, Valašsku, Moldávii i Dobrudži. Není tedy kout Rumunska, kde by se vinná réva nepěstovala a každá tato oblast má svoje specifika. Pro Vaši představu, v Rumunsku se víno pěstuje na 187 tisíci hektarů, to je více než desetkrát větší plocha než plocha vinic v České republice a skoro dvakrát tolik co v Německu. Není tedy překvapením, že Rumunsko je 5. největším producentem vína v Evropě.

 

Romania Wine Map

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení